Hibe Detayı

Erasmus+ SSS Proje Bütçesi Eski Form 2016-2018

Tüm Detaylarıyla Proje Bütçesinin İncelikleri

KA-101

 1. İdareci dahil 75 personeli bulunan bir okula ait proje bütçesidir. Kurs süresi 5 gün yol süresi 2 gün olarak hesaplanmıştır. 3 ülkede kurs planlanmıştır. Katılımcıların tamamı öğretmendir ve her bir ülkeye 7 öğretmen gidecektir.
 1. Faaliyetin Detayları: Bu bölümde faaliyetin türünü seçerek işe başlıyoruz.
 1. Sol altta “ + “ işaretine basarak kaç ülkeye gideceksek o kadar satır açılmasını sağlıyoruz.
 1. Kırmızı çerçeve ile çevrili kutucuklar sizin dolduracağınız yada değiştirebileceğiniz anlama gelmektedir.
 2. Mesafe aralıklarını bulunduğunuz şehirden gideceğiniz şehre göre  http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources linkine tıklayarak hesaplatıyoruz.
 1. Tüm detayları tek tek giriyoruz. Seyahat dahil toplam süre (gün) hariç.
 1. Sistem “Faaliyetin Detayları” bölümüne girdiğimiz bilgileri otomatik olarak “Seyahat” bölümüne aktarıyor.
 1. Bu bölümde sadece 2 kutucuğa müdahale edebiliyoruz.
 1. Katılımcıların sayısını (refakatçiler dahil) giriyoruz.
 1. Katılımcı başına seyahat hibesini mesafeye göre sistem kendisi belirliyor. Bu hibe sizin alacağınız uçak bileti içindir.
 1. “Yüksek yurtiçi seyahat maliyetleri için telafi ödemesinin sayısı” 2017 yılı program rehberi ile birlikte ilk defa kullanılacaktır.
 2. UA yaptığınız harcamanın 225 Euro olması halinde 180 Euro’sunu ödeyeceğini garanti etmektedir. 45 Euro’yu kendi cebinizden karşılayacaksınız demektir!
 1. Bir örnek verecek olursak: Kurumunuz Burdur/Gölhisar ilçesinde bulunmaktadır. En yakın havaalanı Antalya’dadır. Gölhisar’dan valizlerinizle birlikte havaalanına gidebilmeniz için minibüs kiralamanız gerekir. Bu gidişin birde dönüşü olacak. Üç ayrı ülke için tekrarlanacak. Karar sizin. Talep etmek istemezseniz o bölüme “0” girin. Haklısınız derseniz katılımcı sayısını mutlaka giriniz.
 2. Bireysel destek (Günlük konaklama, yeme-içme vb) ülkeye göre UA tarafından belirlenmiştir.
 1. “Katılımcı başına süre gün” Bu bölüme 5 gün kurs + 2 gün yol süresini de ekleyerek 7 gün olarak yazıyoruz.
 1. “Katılımcıların sayısı (refakatçiler hariç)” Her ülkeye kaç kişi planlamışsak o değer girilecek.
 1. Diğer kırmızı ile çevrili kutucuklar “0” olarak kalacak.
 1. Buraya kadar aklınıza şu takılmış olabilir. Refakatçi kim olabilir. KA-101 sadece öğretmen hareketliği olup, gidecek öğretmenler içinde “Özel İhtiyaç Sahibi” bir öğretmen olabilir. Eğer yurt dışında bir refakatçi ile gitmesi gerekiyorsa o zaman bu kutucuklara ve üstteki bölümlere de ayrıca belirtmek gerekir.
 1. “Öğretim personeli olmayanların sayısı” ndan da usta öğreticiler ve esnaf olarak düşünülmesi gerekir.
   
 1. UA tarafından her katılımcı için 350 Avro verilmektedir. Proje ile ilişkili olduğu sürece her türlü harcama bu kalemden yapılabilmektedir.
 1. Kurs ücreti günlük 70 Avro olarak belirlenmiştir. Katılacak kişi sayısı ve süreye göre hesaplanmaktadır.
 1. Diyelim ki iki ülkede kurs alacağız. Birinde 5 gün diğerinde 7 gün. O zaman sol alttaki “+” ya tıklayıp bir satır daha açacağız. İki farklı süre olduğundan dolayı ikisini de ayrı ayrı hesaplamak zorundayız.
 1. “Yüksek yurtiçi seyahat maliyetleri için telafi ödemesinin sayısı” için istemiş olduğumuz kişi başı 180 Avronun açıklamasını yazmamız gerekmektedir.
 1. Sistem girdiğimiz değerlere göre “Bütçe Özetini bu şekilde verecektir.
 1. Burayı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Unutulan bir şey varsa düzeltme imkanınız olur.
 1. Artık sorunsuz bir bütçemiz ve iyi yazılmış bir projemiz var. Bol şans dilerim.

KA-102

 1. Mesleki eğitimlerini arttırmak amacıyla A okulu üç ayrı ülkeye staja gidecektir. Her bir ülkeye 12 öğrenci,  1 öğretmen ve 1 idareci gönderilecektir. Staj süresi 12 gündür. 2 günde yol olacaktır.
 1. Faaliyet Türünü seçiyoruz ve Faaliyet süresine “Hayır” işaretliyoruz.
 1. Sol alttaki “+” işaretine basarak üç ülkeye gideceğimizden dolayı üç satır açıyoruz. Gönderen ülke ve Gidilecek ülkeleri seçiyoruz.
 1.  Mesafe aralıklarını bulunduğunuz şehirden gideceğiniz şehre göre  http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources linkine tıklayarak hesaplatıyoruz.
 1. “Seyahat hariç toplam süre” 12, “Yolculuk günlerini de 2 gün olarak yazıyoruz.
 1. Katılımcı sayısı 12 öğrenci+1 öğretmen+1 idareci olduğundan toplam 14 yazıyoruz.
 1. Özel ihtiyaç sahibi katılımcı olsaydı burada belirtmemiz gerekirdi.
 1. “Çırakların Sayısı” Eğer proje kapsamında MESEM de eğitim gören çırakları da staja götürecek olsaydık burada belirtmemiz gerekirdi.
 1. “İmkanı kısıtlı katılımcı” olsaydı burada belirtmemiz gerekirdi.
 1. En son kutuya Refakatçi (1 öğretmen+1 İdareci) sayısını 2 olarak yazıyoruz.
 1. Katılımcı sayısını (Refakatçiler dahil) 14 olarak yazıyoruz.
   
 2. “Yüksek yurtiçi seyahat maliyetleri” KA-101 de açıkladığım şekilde düşünülecektir.
 1. “Katılımcıların başına süre” 14 (yol dahil) olarak yazıyoruz.
 1. “Katılımcı sayısı” refakatçiler hariç 12 olarak yazıyoruz.
 1. “refakatçi başına süre” 14 olar ve refakatçi sayısını 2 olarak yazıyoruz.
 1. Öğrenciler için UA tarafından belirlenen Bireysel destek her ülkeye göre farklıdır. Portekiz için 14 günlük süre için toplam kişi başı 784 Avrodur. 784/14= 56 Avro günlük hibe belirlenmiştir.
 1. Refakatçiler için de UA tarafından belirlenen Bireysel destek her ülkeye göre farklıdır. Portekiz için 14 günlük süre için toplam kişi başı 1176 Avrodur. 1176/14= 84 Avro günlük hibe belirlenmiştir.
 1. UA tarafından her katılımcı (Refakatçiler hariç) için 350 Avro verilmektedir. Proje ile ilişkili olduğu sürece her türlü harcama bu kalemden yapılabilmektedir.
 1. Eğer staj süresini seyahat süresi hariç 19 gün den 12 aya kadar planlamış olsaydık bu bölüm aktif hale gelecekti. Sayıları girdiğinizde dil desteği olarak kişi başı 150 Avro hibe alacaktık. Staj süresi 12 gün + 2 gün seyahat olduğundan bizim projemizde bu bölüm aktif hale gelmeyecek.
 1. Özel ihtiyaç desteği ve istisnai maliyetler ile ilgili bir talebimiz olsaydı sol alttaki “+” işaretine basarak hibe talebinde bulunabilirdik.
 1. “Yüksek yurtiçi seyahat maliyetleri için telafi ödemesinin sayısı” için istemiş olduğumuz kişi başı 180 Avronun açıklamasını yazmamız gerekmektedir.
 1. Özel ihtiyaç desteği veya istisnai maliyetlere yazacağınız bir konunun açıklaması da buraya yazılabilir.
 1. Sistem girdiğimiz değerlere göre “Bütçe Özetini bu şekilde verecektir.
 1. Burayı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Unutulan bir şey varsa düzeltme imkanınız olur.

KA-2

KA-201 Karma Stratejik Ortaklık (İyi uygulamaların değişimi – Yenilik geliştirme)

KA-202 Karma Stratejik Ortaklık (İyi uygulamaların değişimi – Yenilik geliştirme)

KA-219 Okullar Arası Stratejik Ortaklık (İyi uygulamaların değişimi)

 1. Özellikle KA-2 bütçesini hazırlayan arkadaşlarımızın zorlandığını, bir çok hatalar yaptığını, hatta başvuru formunun bütçesini tamamlamadan online başvuru yaptığını bilmekteyiz.
 1. Bu durumda gönderilen başvuruların teknik açıdan incelenmesi aşamasında eleneceğini unutmayınız.
 1. 201-202-219 bütçelerinin hazırlanması temel olarak hepsinde aynıdır. Tek fark “Yenilik Geliştirme”nin (Kısaca bundan böyle fikri çıktılı diyeceğiz) bütçesi biraz daha karmaşıktır.
 1. Aşağıda verdiğim örnek KA-202 İyi uygulamaların değişimine aittir. Ancak Projemiz fikri çıktılı olsaydı başvuru formunda hangi kutucukların ilave olarak açılacağını ve buna bağlı olarak hangi bütçe kalemlerini de dahil etmemiz gerektiğini örneklerle anlatacağım.
 1. Ayrıca “Transnational Project Meetings” kısaca “TPM, “Learning/Teaching/Training Activities” kısaca “LTT” olarak anılacaktır.
 1. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. TPM ve LTT sayılarında bir kısıtlama yoktur. Projenin konusu, hedefleri ile uygun olduğu sürece TPM ve LTT sayılarını siz belirleyeceksiniz.
 1. Koordinatör kurum iseniz açılış ve kapanış TPM(Toplantı) leri kendi ülkenizde planlamanız uygun olacaktır. Zorunluluk yoktur. Dilerseniz sadece açılış veya kapanışı kendi ülkenizde planlayabilirsiniz.
 1. LTT planlaması yaparken ortaklarınızın yeterliliklerini göz önünde bulundurunuz.
 1. TPM leri 2-3 günden fazla planlamayınız. Toplantı süresini 1 günlük veya 5 günlükte planlasanız alacağınız hibe miktarı aynı olacaktır.
 1. 1 LTT süresi 15 günü geçemez. 15 günden az süreli LTT lerde 2 gün yol süresi ekleyebilirsiniz.
 1. Örneğimiz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait olup, toplamda 4 TPM ve 2 LTT planlanmıştır. Her bir toplantıya 3’er öğretmen gidecektir.. Her bir LTT ye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden 7, diğer ortaklardan 5’er kişi katılacaktır. Proje süresi 24 aydır. LTT süresi 6 gün + 2 gün yol olarak belirlenmiştir.
 1. Projemizde fikri çıktı olmadığından dolayı “Exchanges of Practices” seçiyoruz.
 1. “PIC of Sending Organisation” bölümünden kendi kurumumuzu seçiyoruz. (Kurumlara olan saygımızdan dolayı PIC numaraları silinmiştir.)
 1. Mesafe aralıklarını bulunduğunuz şehirden gideceğiniz şehre göre  http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources linkine tıklayarak hesaplatıyoruz.  
 2. Her bir toplantıya 3’er kişi katılacak (Toplantıya katılacak kişi sayısını 3 olarak belirlemeniz uygun olacaktır). 1 toplantı Türkiye de diğer 3 toplantı ortaklarımızın ülkelerinde olacaktır.
 3. Türkiye de yapılacak toplantıyı bütçede göstermeye gerek yoktur. Gösterseniz dahi herhangi bir hibe alamazsınız.
 1. Toplantıya katılacağımız mesafe bandı aynı olduğundan dolayı; 3 toplantı x 3’er kişiden 9 olarak yazıyoruz.
 1. Eğer mesafe bantları farklı olsaydı. Ayrı ayrı yazmak zorundayız. Çünkü mesafe bandına göre verilecek hibe miktarı farklıdır. İtalya ve Polonya da olduğu şekilde ayrıca belirtmemiz gerekirdi.
 1. Dikkat! Bu kalemde belirtilen hibe; toplantı süreniz ne olursa olsun her katılımcı için seyahat, konaklama, iaşe dahil edilerek belirlenmiştir.
 2. Projemizde 2 LTT planlamıştık. C1 birinci LLT yi, C2 ikinci LTT yi ifade etmektedir.
 3. LTT lerden birincisi Portekiz de ikincisi İtalya da yapılacak ve ev sahibi durumunda olacaklardır. Demek ki Türkiye ve Polonya her iki LTT yede gidecektir.
 1. Bu nedenle bütçede seyahat bölümünde Türkiye ve Polonya ya C1 ve C2 için hibe istememiz lazım. Bu hibe uçakla gidiş dönüşünüz için kullanılacaktır.
 1. İtalya ilk LTT ye ev sahipliği yapacağından dolayı sadece katılacağı C2 için hibe istemek gereklidir.
 1. Portekiz ikinci LTT ye ev sahipliği yapacağından dolayı sadece katılacağı C1 için hibe istemek gereklidir.
 1. LTT sayınıza göre C1-C2-C3-C4… diye çoğaltabilirsiniz.
 1. Mesafe aralıklarını bulunduğunuz şehirden gideceğiniz şehre göre  http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources linkine tıklayarak hesaplatıyoruz.
 1. Katılımcı sayısı projenizdeki belirttiğiniz tüm katılımcıları kapsamalıdır.
 1. “Yüksek yurtiçi seyahat maliyetleri” KA-101 de açıkladığım şekilde düşünülecektir.
 1. Seyahat süresi yol dahil edilerek yazılmalıdır.
 2. Bu bölümde LTT ler için yurt dışında kaldığımız süre içerisinde konaklama, yeme-içme vb. ihtiyaçlar için hibe istenecektir.
 1. Seyahat hesaplamasındaki tüm kurallar geçerlidir.
 1. LTT süresi + 2 gün yol olarak yazılacaktır.
 1. Katılımcı sayısı projenizdeki belirttiğiniz tüm katılımcıları kapsamalıdır.
 1. Projemizde sadece öğretmen olduğundan dolayı günlük 100 Avro x 8 gün = 800 Avro olarak belirlenmiştir.
 1. Eğer projemizde öğrenci ve öğretmen olsaydı her ikisini de ayrı olarak yazmamız gerekirdi. Çünkü öğrenci ve öğretmen için UA tarafından belirlenen hibe miktarları aynı değildir.
 1. İstisnai Maliyetler ( Yurtdışı ülkeler ve bölgeler seyahat giderleri)
 1. A
 1. Özel ihtiyaçlar:
 1. İstisnai Maliyetler
 1. A
 2. A
 1. Sistem girdiğimiz değerlere göre “Bütçe Özetini bu şekilde verecektir.
 1. Burayı mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Unutulan bir şey varsa düzeltme imkanınız olur.